Put u optimizam

Put u optimizam / psihologija

Prošlost je uvijek bila gora, i nema sumnje da će budućnost biti bolja. To je optimistična poruka na koju nas Eduardo Punset poziva u svojoj knjizi Put u optimizam. Na ovom putovanju, stalni znanstveni napredak koji opravdava približavanje budućnosti s entuzijazmom.

U ovoj knjizi Punset potvrđuje da je danas više nego ikada potrebno naučiti odučiti se, zbog velikog napretka koji se dogodio u tako malom vremenu u našem društvu i koji nas poziva da preispitamo mnoga znanja koja uzimamo zdravo za gotovo. Također naglašava važnost pretpostavke da je upravljanje emocijama neoprostiv prioritet.

Živimo pod dominacijom pesimizma kad nemamo sporo i odgovorno shvaćanje vremena. Tek kad promatramo prošlost i budućnost u perspektivi razumijemo da je kontinuitet optimizma omogućio je da vrsta preživi i stimulira njihovu motivaciju da prevladaju. Optimizam nije ništa više od koncepcije nade.

Da bismo preživjeli, morali smo biti vjerni sebi, svojim obiteljima, našoj kulturi i našem planetu. U ovom putovanju optimizmu on se pretvara da je poziv na buđenje čitaocu da zapamti neke tajne koje ne treba zaboraviti u vrijeme promjena.

"Znajući odakle dolazimo, ključno je znati kamo idemo"

-Eduardo Punset-

Bilo koje vrijeme bilo je gore?

Pred svima onima koji vjeruju da su trenutna ekonomska kriza ili stalni korupcijski skandali simptomi trulog zapadnog svijeta, u stanju raspadanja, Punset zadržava svoj optimizam u potencijal znanstvenih otkrića za poticanje istinskog napretka našeg društva.

Danas znamo da se očekivano trajanje života povećava dvije i pol godine u svakom desetljeću, prvi put u povijesti ljudske vrste. Otkriće plastičnosti neurona stavlja u naše ruke snagu nepoznatu prije nekoliko desetljeća: imamo mogućnost intervenirati u arhitekturi našeg mozga i nakon prelaska granica djetinjstva i adolescencije.

A to je za Punset, nada u promjenu je prije svega u obrazovanju, ali u obrazovanju koje uzima u obzir sve ono što znanstveno istraživanje o ljudskom mozgu otkriva. On smatra da istraživanja koja su otkrila impresivnu plastičnost ljudskog mozga pokazuju u kojoj mjeri obrazovanje i formativna iskustva svakog ljudskog bića mogu oblikovati svoje intelektualne sposobnosti, njihovu kreativnost ili sposobnost upravljanja svojim emocijama.

Za sve ovo, autor Put u optimizam on tvrdi da je bez sumnje bilo prošlo vrijeme uvijek gore; usprkos svim žaljenjima, nikada nije bilo trenutka većeg optimizma i više informacija od trenutnog.

"Nikada ne možete planirati budućnost kroz prošlost"

Zašto nam je više stalo do računa?

Suvremeno društvo je prihvatilo zabrinutost kao nešto što je neophodno, čineći da osjećamo da moramo brinuti o nečemu što je dobro. zabrinutost je stoga pretvorena u stanje sine qua non za uspjeh. Dobili smo odvratno programiranje: mislimo da, ako nam nije stalo do nečega, ne dajemo važnost koja zaslužuje, zato, ako se pokazamo smirenim pred situacijom koja izaziva zabrinutost drugih, možemo se osjećati krivom, koliko god apsurdno izgledalo..

Većina "budućih događaja" koji nas zanimaju nikada se neće dogoditi i s većinom onih koji to čine, ostavljaju nas s osjećajem da "nisu bili tako veliki". Osim toga, također shvaćamo da nam zabrinutost na kraju nije pomogla da se suočimo s poteškoćama. S druge strane, kada shvatimo da je briga o onome što nemamo kontrolu beskorisna, tada ćemo otvoriti vrata opuštanju.

Mislite da kada se previše brinemo o nečemu, naše tijelo stvara hormon koji se zove kortizol, poznat i kao hormon stresa. Kortizol povećava razinu šećera u krvi i potkopava snagu vašeg imunološkog sustava, što nas čini sklonijima bolestima.

Punset u svojoj analizi nabraja nekoliko ključeva, tako da briga ne dobiva prevladavajuću ulogu u našem osjećaju, kao što nije biti usidren u prošlosti, ulažući napore u jačanje svojih snaga ili dijeljenje i brigu o odnosima s drugima. No, u skladu s njegovom znanstvenom pozadinom, on naglašava važnost 'verbalizirati' osjećaje i eliminirati predrasude u kojoj je zabrinutost usidrena.

Moj život je bio ispunjen strašnim nesrećama, od kojih se većina nikada nije dogodila.

Nije sve prošlo vrijeme bilo bolje, najbolje tek tek dolazi Najbolje tek dolazi jer imamo urođenu sposobnost da nikada ne prestanemo biti iznenađeni: čežnja nam ne dopušta da uživamo ili poboljšamo ono što imamo. Pročitajte više "