Psihološki profil zlostavljača životinja, u 7 svojstava

Psihološki profil zlostavljača životinja, u 7 svojstava / Forenzička i kriminalistička psihologija

Zlostavljanje životinja je fenomen koji postoji s određenom učestalošću u našem društvu, jer samo morate pogledati kroz društvene mreže da shvatite da postoji mnogo pojedinaca koji boli, muče i ulivaju bol u bespomoćne životinje..

I premda su mnogi ljudi indigneni prije ove vrste ponašanja, ova okrutnost prema životinjama nije uvijek osuđena u našem društvu. Vi samo morate vidjeti strast izazvanu borbama s bikovima ili neke kulturne fenomene kao što je "bik embolado".

U ovim posljednjim slučajevima, pojave grupnog utjecaja su odlučujuće, ali u drugima, posebno u onim u kojima pojedinci djeluju sami, postoji niz značajki koje prevladavaju u osobnosti zlostavljača životinja. U ovom ćemo članku govoriti o ovoj temi i upoznati psihološke karakteristike ovih tipova zlostavljača.

  • Srodni članak: "9 vrsta zlostavljanja i njihove karakteristike"

Motivacije za zlostavljanje životinja

lamentably, u svijetu se i dalje ponavljaju slučajevi zlostavljanja životinja, nije ni čudno, jer ljudska bića mogu izvršiti užasna i divljačka ponašanja. Ali ... što može prolaziti kroz umove tih ljudi kako bi se mogli tako okrutno ponašati protiv pasa, mačaka i drugih životinjskih vrsta??

Pitao se Alan Felthous, psihijatar koji je vodio istragu kako bi utvrdio koji su razlozi koji navode pojedinca da postane zlostavljač životinja. Prema podacima iz njegove studije, glavni motivi su:

  • Projektirajte frustracije na životinjama i koristite ih kao žrtveno janje
  • Pokažite moć i autoritet
  • Prikaži podnesak
  • Usadite strah
  • Šteta kao način zabave
  • Osjećaj zadovoljstvo kad vidiš kako drugi trpe
  • Kao dio predstave i oklade: borba s bikovima, borba s psima. tradicionalnim festivalima

Vrste zlostavljanja životinja

To pokazuju neke studije u 30% slučajeva zlostavljanje životinja provode mladi, i često su zlostavljači životinja u budućnosti češće obiteljski zlostavljači: 5 puta je vjerojatnije da će biti. Sada postoje dva načina zlostavljanja životinja: izravno i neizravno.

Izravno zlostavljanje je ono u kojem osoba izvodi niz ponašanja koja su namijenjena da naštete životinji u to određeno vrijeme, na primjer, premlaćivanje ili mučenje. Nasuprot tome, neizravno zlostavljanje životinja je ono što se događa kada zlostavljač ne obavlja potrebnu brigu za njihovu dobrobit. Na primjer, oduzimanje hrane.

Drugi autori razlikuju aktivno ili pasivno zlostavljanje. Prvi se manifestira kada zlostavljač provodi niz ponašanja kako bi povrijedio životinju (gušenje, udaranje nogama, itd.), A drugi kada subjekt zlostavlja životinju iz drugih razloga kao što su: zanemarivanje, zanemarivanje higijene, komercijalno iskorištavanje, borbe psi itd.

Psihološki profil zlostavljača životinja

U sljedećim redovima možete pronaći popis značajki koje su prikazali ljudi koji zlostavljaju životinje.

1. Nedostatak empatije i kajanja

Nemoguće je postati zlostavljač kad se ljudi mogu staviti u tuđe cipele i razumjeti patnju kroz koju prolaze. Pojedinci koji pokazuju okrutnost prema životinjama i brutalno ih kažnjavaju, ljudi su neosjetljivi na svoju bol i patnju.

Nedostatak empatije je osobina koju nam samo nasilnici životinja predstavljaju, ali ona predstavlja bilo koju vrstu zlostavljača. također, zlostavljači životinja ne žale zbog svojih postupaka niti samokritikuju, te imaju tendenciju proširiti ovu vrstu ponašanja s drugim ljudima, na primjer, s njihovom djecom.

  • Srodni članak: "Profil psihološkog zlostavljača: 21 zajedničko obilježje"

2. Antisocijalna osobnost

Antisocijalna ličnost je karakterizirana jer pojedinac koji ga predstavlja teži biti povezan s ponašanjem suprotnim društvenim normama, pa čak i zakonima, i ignorira prava drugih u korist vlastitih.

Studija objavljena u časopisu Časopis Američke psihijatrijske akademije i Zakon 2002. je to otkrio ljudi koji zlostavljaju životinje često imaju antisocijalni poremećaj osobnosti, antisocijalne osobine i zlouporaba tvari (u slučaju odraslih). Ista studija pokazuje da se polovica ljudi s ovom vrstom osobnosti bavi sadističkim ponašanjem, a ako počine ove vrste djela prije 10 godina, prognoza je lošija, čak i počinjenje zločina..

  • Povezani članak: "Antisocijalni poremećaj osobnosti: uzroci, simptomi i liječenje"

3. Nedostatak odgovarajućeg obrazovanja

Djetinjstvo je važna faza života, a roditeljski obrazovni stilovi značajno utječu na rast djece kao ljudi i društvenih bića. Mnogi zlostavljači životinja (iako ne svi) su pojedinci koji odrastaju u obiteljima ili okruženjima u kojima se razvijaju nasilna ponašanja, ponekad usmjerena prema najslabijima (starije osobe, žene, djeca i kućni ljubimci). Kada se živi od djetinjstva, njegovi negativni učinci percipiraju se kao normalni.

4. Poticanje nasiljem

Neke studije također pokazuju da su ti pojedinci skloni nasilju i potiču ih. Zbog toga dio zlostavljača životinja, osobito najmlađih, obično doživljava zlostavljanje životinja kao čin koji je kažnjiv i čak ih zabavlja. Osim toga, ovi subjekti obično imaju nisku toleranciju za frustraciju i eksplozivnu narav.

5. Autokratska osobnost

Kao što psihijatar Alan Felthous zaključuje u istraživanju o kojem je bilo riječi gore, "zlostavljači životinja su ljudi koji žele pokazati moć i autoritet i djelovati protiv slabijih žrtava. Oni su autoritarni ljudi, koji obično ne slušaju mišljenja drugih i skloni su slati naredbe..

Ovi pojedinci oni imaju antidemokratska uvjerenja i teže usmjeriti nasilje prema slabim žrtvama ili "žrtveni jarci" kako bi bili jaki i bojali se. Oni su hladni i proračunati.

6. Netolerantno

Zlostavljači životinja su netolerantni i ne samo da češće ne poštuju pravila, već i mišljenja, stavove ili ponašanja drugih.. Oni imaju tendenciju da imaju predrasude (seksizam, rasizam, itd.), Pa imaju tendenciju da reagiraju nasilno, ogorčeno i okrutno.

7. Sebičan

Ljudi koji su sposobni zlostavljati životinje su sebični ljudi koji oni samo razmišljaju o sebi i ne emocionalno se povezuju s drugim ljudima ili sa životinjama. I to je da se zlostavljanje životinja može dogoditi na mnogo načina, a može biti čak i povezano s ekonomskim koristima. Na primjer, krivolovski nosorog.

Sebičnost je često prisutna u ovom obliku zlostavljanja, i to je razlog zašto, kada se vlasnik ograniči što ima domaću životinju koja je kupljena na ćud, on je u stanju ostaviti je na autocesti i poželjeti mu sreću bez ikakve vrste žaljenje.