Osobni poremećaj ovisnosti, što je to?

Osobni poremećaj ovisnosti, što je to? / Klinička psihologija

Mnogo puta duševni poremećaji nisu povezani s halucinacijama ili s nemogućnošću da se neke stvari percipiraju ili da se poduzmu određene radnje, već se oni izražavaju kroz naše društvene odnose i način na koji ih živimo..

To je slučaj poremećaja osobnosti ovisnosti, također poznat kao poremećaj ovisnosti o osobnosti. Ako bismo u jednoj rečenici morali objasniti iz čega se sastoji, objašnjenje bi bilo sljedeće: navika pretvaranja naših društvenih odnosa u trake koje nas vežu i potpuno ograničavaju našu slobodu. Ona se temelji na strahu od napuštanja drugih.

Zatim ćemo vidjeti što su karakteristike, simptomi, uzroci i tretmani povezan s ovim poremećajem.

  • Srodni članak: "18 vrsta duševnih bolesti"

¿Što je poremećaj ovisnosti o osobnosti??

To je mentalni poremećaj kojeg karakterizira patološka potreba za održavanjem bliskih osobnih odnosa koji pružaju zaštitu i brigu onima koji ga pate. U praksi, to se pretvara u usvajanje navika i stavova vezanih uz pokornost i ekstremnu ovisnost.

To je poremećaj osobnosti koji, prema dijagnostičkim kriterijima DSM IV priručnika, pripada skupini C, anksioznim ili strašnim poremećajima. Ovo je kategorija koja dijeli s opsesivno kompulzivnim poremećajem osobnosti i poremećajem osobnosti izbjegavanjem.

Što se tiče epidemiologije, vjeruje se da je ovaj poremećaj utječe na oko 0,5% populacije a to je češće u žena nego u muškaraca.

Vaše simptome

Glavni simptomi poremećaja osobnosti ovisnošću su sljedeći.

Strah od usamljenosti

Ljudi koji imaju ovaj poremećaj boje se da su bespomoćni te u situaciji ranjivosti u kojoj im je potrebna pomoć i ne mogu je dobiti. To ih tjera da poduzimaju očajničke inicijative kako bi predvidjeli izolaciju, čak i ako ih to dovodi u opasnost od prekida s određenim društvenim konvencijama (koje bi se dalje udaljile od njihovih ciljeva)..

Nisko samopoštovanje

Stalna ovisnost o drugima čini da je samopoštovanje tih ljudi vrlo oštećeno. Zbog toga traže "završetak" zahvaljujući prisustvu drugih ljudi, jer osjećaju da se ne mogu suočiti samo sa životom.

  • Srodni članak: "10 ključeva za povećanje samopouzdanja za 30 dana"

Ekstremna neodlučnost

Osobe s ovisnim poremećajem osobnosti usvajaju izuzetno pasivan stav i izbjegavati donošenje odluka, čak i ako su banalne i od malog značaja. Uvijek pokušavaju natjerati druge da odluče.

Pesimizam o vlastitim sposobnostima

Ti pojedinci teže vjeruju da nisu u stanju izvršiti najosnovnije radnje i da neće uspjeti u bilo kojem predloženom projektu; zato moraju biti u kontaktu s osobom čija je strana moguće preživjeti.

Stalna potraga za odnosima

Kako je potrebna zaštita na neprekinuti način, Ti ljudi uvijek traže nove odnose kada su prethodni prekinuti. Vrijeme koje prolazi bez zaštite nekoga vidi se kao opasnost, nešto što može uključivati ​​primanje štete ili dostizanje situacija u kojima je ugrožen integritet.

Vrlo niska asertivnost

Ljudima s ovim poremećajem osobnosti vrlo je teško pokazati neslaganje s određenim idejama, normama ili mišljenjima.

Stalna potreba za zaštitom drugih

Uvijek izgleda prisutnost nekoga s kim je moguće imati kao zaštitno sredstvo.

  • Srodni članak: "¿Što je psihološka procjena? "

uzroci

Procjenjuje se da jest poremećaj s visokom heritabilnošću (oko 80% varijance). Međutim, dobro je poznato koji je dio ove nasljednosti više posljedica genetike i koja je povezana s okolinama koje se dijele s očevima i majkama.

U svakom slučaju, osoba koja detektira slučajeve poremećaja ličnosti od strane ovisnih osoba mora biti stručnjak za mentalno zdravlje, a dijagnoza mora biti isključivo na vlastiti trošak..

Podtipovi poremećaja osobnosti ovisnošću

Predložena je klasifikacija s različitim podtipovima poremećaja osobnosti ovisnošću, uzeti u obzir simptome na detaljniji način. One su sljedeće.

nezainteresiran

Ljudi koji “oni su napušteni” u potpunosti na drugu osobu i zaboraviti njihove interese izvan potrebe za zaštitom i vodstvom. Ima mazohističke značajke.

nedjelotvoran

Karakterizira ga strah od suočavanja s bilo kojom vrstom problema i ekstremnom pasivnošću.

susretljiv

Jasno zabrinut profil koji strukturira njegov život oko podvrgavanja drugoj osobi. On je poslušan, samozadovoljan i posvećen.

nezreo

S karakteristikama povezanima s nevinošću i djecom, u osnovi se ističe po lakovjernosti i nekompetentnosti pri obavljanju jednostavnih zadataka za standard odraslih.

nemiran

Profil koji izražava nepovjerenje i stalni strah, izbjegava bilo koju vrstu problema i izbjegava odnos s ljudima koji to nisu “zaštitna figura”.

tretmani

Poremećaj osobnosti ovisnosti temelji se na ustrajnim mentalnim i bihevioralnim navikama koje ostaju prisutne tijekom cijelog vremena, a vrlo je komplicirano da se simptomi povuku.

U tom smislu, kognitivna bihevioralna terapija može biti učinkovita poboljšati samopoštovanje i boriti se protiv simptoma depresije, poremećaj koji je često povezan s tim. Osim toga, kroz ovaj oblik psihoterapije se obučavaju u društvenim vještinama i rutinama za borbu protiv tjeskobe i straha.

S druge strane, korištenje psihotropnih lijekova Obično je orijentiran na intervenciju na simptome koji proizlaze iz anksioznosti i depresije, iako uvijek uz liječnički recept i iscrpno praćenje..

  • Srodni članak: "Psihotropni lijekovi: lijekovi koji djeluju na mozak"